سی‌تی‌اسکن

آنالیز خواب
2017-03-10
rtmsa
تحریک مغناطیسی مغز rTMS
2017-05-23

سی‌تی‌اسکن

سی‌تی‌اسکن

سی‌تی‌اسکن، یک‌رویه تصویربرداری تشخیصی غیرتهاجمی است که از ایکس ری و تکنولوژی کامپیوتر برای تولید تصاویر محوری یا افقی از بدن استفاده می‌کند. سی‌تی‌اسکن، جزییات هر بخشی از بدن ازجمله استخوان، عضلات، چربی و ارگان‌ها را نشان می‌دهد. سی‌تی‌اسکن، جزییات بیشتری نسبت به ایکس ری استاندارد را نشان می‌دهد.
سی‌تی‌اسکن با کانتراست یا بدون آن انجام می‌شود. منظور از کانتراست، ماده‌ای است که از طریق دهان یا تزریق، وارد بدن می‌شود تا بتوان یک ارگان خاص یا بافت تحت بررسی را بهتر مشاهده کرد. بررسی‌هایی که قرار است با کانتراست باشد مستلزم آن است که برای یک دوره زمانی معین قبل از انجام فرآیند، ناشتا باشید. این مورد را قبلاً پزشک به شما اعلام خواهد کرد.
سی‌تی‌اسکن می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره بافت مغز و ساختارهای مغز نسبت به ایکس ری استاندارد از سر ارائه کند ازاین‌رو اطلاعات بیشتری درباره جراحات و یا بیماری‌های مغز فراهم می‌کند.
سایر رویه‌هایی که برای تشخیص اختلالات مغز استفاده می‌شود شامل ایکس ری، ام آر آی از مغز، توموگرافی تابش پوزیترون (PET) اسکن از مغز و آنژیوگرام مغزی می‌باشد.
سی‌تی‌اسکن از مغز برای ارزیابی مغز برای تومور، سایر ضایعات، جراحات، خون‌ریزی داخل جمجمه، ناهنجاری‌های ساختاری مثل ازدیاد غیرعادی مایع، عفونت، عملکرد مغز به‌ویژه وقتی سایر تست‌ها مثل ایکس ری یا آزمایش فیزیکی، قطعی نباشند، انجام می‌شود.
سی‌تی‌اسکن همچنین برای ارزیابی اثرات درمان بر روی تومورهای مغز و تشخیص لخته‌ها در مغز استفاده می‌شود. کاربرد دیگر برای راهنمایی در جراحی مغز یا بیوپسی بافت مغز است.
احتمال دارد پزشک شما، دلایل دیگری برای سی‌تی‌اسکن از مغز داشته باشد.